Foto: Jenny Gustafsson

Nominera till Svenska Tecknares förtroendeposter senast 22 mars

Viktigt meddelande till våra medlemmar från valberedningen. Nominera till föreningens vakanta poster senast 22 mars.

På årsmötet den 15 maj är det dags för val till olika poster inom föreningen. De som väljs till styrelse, arbetsgrupper och referensgrupper ska så långt som möjligt representera bredden inom Svenska Tecknare på alla sätt och vis. Valnämnden gör sitt bästa för att det ska bli så – men behöver er input!

Välkommen att nominera till de platser som ska tillsättas på årsmötet:
Styrelsen: 2 ledamöter
Kopieringsfonden: 3 ledamöter och 1 suppleant
Kavalla stipendiegrupp: 1 ledamot
Författarfondens referensgrupp: 1 ledamot
Medlemsrevisionen: 1 ledamot och 1 suppleant (nuvarande kan också väljas om)
Så här gör du: Skriv namn och kort motivering till varför och till vilken post du nominerar personen. Det går också bra att nominera allmänt till olika poster ​och att föreslå dig själv. Vad kan den du nominerar bidra med? Gärna kontaktuppgifter!

Varför ska du nominera?
”Svenska Tecknare har en lång historia av att företräda våra gemensamma intressen på marknaden. Men det är bara genom medlemmarnas erfarenheter och aktiva engagemang som föreningen kan göra sig stark, kompetent och relevant.

Nöj dig inte med att fråga vad din förening kan göra för dig. Fråga dig också vad du kan göra för den. Om inte annat kan du nominera kollegor som du vet kan göra en bra insats. Gör det nu.”, hälsar Ann Forslind, sammankallande i valberedningen.

Maila ditt förslag till valberedningen@svenskatecknare.se senast 22 mars 2020.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Logga in

Om du inte har något konto kan du skapa ett här.

Skriv in koden du fått skickad till dig för att logga in.

← Avbryt

Kolla din inkorg!

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig med vidare instruktioner hur du återställer ditt lösenord.