Illustration: Magnus Bard

Bli medlem i Svenska Tecknare – Avgiftsfritt 2021

För att stärka branschen och bidra till att mildra de ekonomiska konsekvenser pandemin ger för Svenska Tecknares yrkesgrupper är avgiften för medlemsskap, enligt årsmötesbeslut, fastställd till 0 kr för 2021! ⁠

Våra medlemmar är yrkesverksamma eller studerande illustratörer, grafiska formgivare, animatörer och serietecknare. Som yrkesverksam eller studerande inom området är du välkommen att söka medlemskap i Svenska Tecknare. Skicka in din ansökan nu och få hela årets som medlem gratis.

Läs mer och fyll i ansökan om medlemskap här.

Medlemskap i Svenska Tecknare

Som medlem får du:

 • Juridisk rådgivning – förhandlingar och avtal
 • Arvodesrådgivning
 • Mallar för offerter och avtal
 • Kompetensutveckling – kurser, workshops, samtal och nätverkande
 • Prenumeration på tidningen Tecknaren
 • Rabatt på medlemskap i Illustratörcentrum
 • Ansöka om Svenska Tecknares vistelsestipendium i Kavalla (Grekland) och Grez-sur-Loing (Paris)
 • Rabatter i utvalda butiker

Förmånliga samarbeten
Genom ditt medlemskap i Svenska Tecknare får du även tillgång till förmånliga avtal som vi har tecknat med olika samarbetspartners. Det gäller försäkringar, juridisk konsultation och inkassotjänst samt trygghetspaket för pension, sparande och gruppförsäkring.

Läs mer och bli medlem här

Svenska Tecknare arbetar även med att:

 • Stärka upphovsrätten.
 • Driva frågor inom kultur- och näringspolitik.
 • Bygga samarbeten med andra konstnärsorganisationer.
 • Förbättra trygghetssystemen för frilansare.
 • Verkar som remissinstans för lagförslag och regeländringar.
 • Utveckla och stärka nätverket mellan medlemmarna.
 • Opinionsbildning

Svenska Tecknares mål är alltid att stärka villkoren för bild- och formskapare, och det här året har det handlat mycket om att lindra konsekvenserna av och bidra till möjlighet att klara sig genom pandemin.

Därför har föreningen förutom att erbjuda avgiftsfritt medlemsskap bland annat fördelat stöd ur Svenska Tecknares krisfond och tidigarelagt stipendieutdelningar. En ytterligare satsning i syfte att underlätta i denna tuffa tid är att ge alla våra medlemmar, nuvarande och blivande, ett avgiftsfritt medlemskap för hela 2021. Läs mer och fyll i ansökan om medlemskap här.

Logga in

Om du inte har något konto kan du skapa ett här.

Skriv in koden du fått skickad till dig för att logga in.

← Avbryt

Kolla din inkorg!

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig med vidare instruktioner hur du återställer ditt lösenord.