dav

Årsmötet den 15 maj blir digitalt

Varmt välkomna till Svenska Tecknares årsmöte den 15 maj. Med anledning av coronaviruset och Folkhälsomyndighetens rekommendationer med social distansering har Svenska Tecknare fattat beslut om att årsmötet blir digitalt. Hoppas att så många som möjligt av våra medlemmar har möjlighet att delta.

Årsmötet kommer att hållas i en nerbantad form och enbart ta upp frågor som är nödvändiga för att föreningens verksamhet ska fungera. Det gäller bland annat frågor om ansvarsfrihet, bokslut och inval till föreningens förtroendeposter.

Vi återkommer med detaljer kring vilka tekniska lösningar årsmötet kommer utföras på. En kallelse till årsmötet kommer inom kort.

Mötet hålls på Hornsgatan 103 men ert deltagande är digitalt.

Extra årsmöte under hösten 2020

Som uppföljning hålls någon gång under hösten 2020 ett extra årsmöte. Ambitionen är att genomföra det mötet i fysisk form med medlemmar på plats. Där har vi tid att behandla de frågor som inte rymts vid det ordinarie årsmötet.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Logga in

Om du inte har något konto kan du skapa ett här.

Skriv in koden du fått skickad till dig för att logga in.

← Avbryt

Kolla din inkorg!

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig med vidare instruktioner hur du återställer ditt lösenord.