Illustration: Agnes Jacobsson.

Rådgivning

En viktig hörnsten av Svenska Tecknares verksamhet är rådgivningen. Föreningen erbjuder rådgivning i juridik och arvoden, samt ger allmänna råd kring annat som rör de yrkesområden vi representerar. Under 2021 är medlemskapet avgiftsfritt med anledning av pandemins ekonomiska påverkan på föreningens yrkesgrupper.

En del frågor kan du få svar på redan här på hemsidan där vi samlat allt om rådgivningsverksamheten. Svenska Tecknare erbjuder juridisk rådgivning och arvodesrådgivning. samt i coronatider utvidgad ekonomisk rådgivning.

På vår hemsida hittar du också:  avtalsmallaravtalsprinciper, föreningens avtal med motparter, info om moms och skatt, viktiga att tänka på: avtal och arvode samt tips och råd för barnbok. 

Avgiftsfritt medlemsskap 2021

Under 2021 är medlemskapet avgiftsfritt med anledning av pandemins ekonomiska konsekvenser. Läs mer om medlemskapet här – Bli medlem

Logga in

Om du inte har något konto kan du skapa ett här.

Skriv in koden du fått skickad till dig för att logga in.

← Avbryt

Kolla din inkorg!

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig med vidare instruktioner hur du återställer ditt lösenord.