Kontakt

Svenska Tecknare
Hornsgatan 103, plan 9
117 28 Stockholm
Visa karta

Telefon: 08-556 029 10. Våra telefontider är måndag och tisdag 13–16 samt torsdag och fredag 9–12.

Svenska Tecknare finns på Södermalm i Stim-huset, där sitter vi tillsammans med flera andra bildorganisationer som  Illustratörcentrum, Konstnärernas Riksorganisation och Svenska Fotografers Förbund.

Kansliet är nav och informationscentral för verksamheten. Här arbetar föreningens anställda och här sammanträder styrelsen. Här finns också Tecknarens redaktion.

Under coronapandemin arbetar de flesta i kansliet hemifrån men vi finns alltid tillgängliga på mail eller telefon. Är du osäker på vem du ska ställa din fråga till? Mejla: info@svenskatecknare.se

Kansli

Sandra Nolgren
verksamhetsledare
sandra@svenskatecknare.se
070-737 90 11

Foto: Jens Sethzman

Lina Lindkvist
administratör & projektledare
lina@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

Mimmi Melander
administratör &projektkoordinator
mimmi@svenskatecknare.se

Foto: Hanna Bouveng

Jenny Gustafsson
kommunikatör
jenny@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

Hanna Weiderud
kommunikatör
hanna@svenskatecknare.se

Foto: Lina Lindkvist

Marcela Contardo
jurist
marcela@svenskatecknare.se

Foto: Patrik Bonnet

My Berggren
jurist, medlemsrådgivning
juristen@svenskatecknare.se

Foto: Hanna Weiderud

Lisa Engström
arvodesrådgivning
arvodesradgivning
@svenskatecknare.se

08 702 03 45 (knappval 2)

Foto: Märta Thisner

Maina Arvas
chefredaktör för Tecknaren
maina@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

Ola Öhlin
projektledare Konsten att delta
konstenattdelta
@svenskatecknare.se

Foto: Hanna Weiderud