Kontakt

Svenska Tecknare
Hornsgatan 103, plan 9
117 28 Stockholm
Visa karta

Telefon: 08-556 029 10  måndag och tisdag 13–16, torsdag och fredag 9–12.

Jultider på kansliet

Helgerna närmar sig, likaså Svenska Tecknares juluppehåll.

Kansliet stänger den 23 december och öppnar åter den 7 januari.
Juridiska rådgivningen stänger 23 december och återupptas den 18 januari.
Arvodesrådgivningen tar juluppehåll den 23 december och återupptas 7 januari.

Svenska Tecknare finns i Hornstull på Södermalm där vi sitter tillsammans med bildorganisationerna Illustratörcentrum, Bildkonst Upphovsrätt Sverige, Konstnärernas Riksorganisation, Sveriges Konsthantverkare och Industriformgivare, Svenska Konstnärsförbundet, och Svenska Fotografers Förbund.

Kansliet är nav och informationscentral för verksamheten. Här arbetar föreningens anställda och här sammanträder styrelsen och olika arbetsgrupper. Här finns också Tecknarens redaktion.

Foto (på Lina Lindkvist, Eva Thimgren, Jenny Gustafsson och Maina Arvas): Jenny Gustafsson

Foto (på Lisa Engström): Märta Thisner

Foto (på My Berggren och Ola Öhlin): Hanna Weiderud

Kansli

Sandra Nolgren
Verksamhetsledare
sandra@svenskatecknare.se

Lina Lindkvist
administratör & projektledare
lina@svenskatecknare.se

Eva Thimgren
administratör & projektledare
eva@svenskatecknare.se

Jenny Gustafsson
kommunikatör
jenny@svenskatecknare.se

Maina Arvas
chefredaktör för Tecknaren
maina@svenskatecknare.se

Hanna Weiderud
kommunikatör
hanna@svenskatecknare.se

Lisa Engström
arvodesrådgivning
arvodesradgivning@svenskatecknare.se
08 702 03 45 (knappval 2)

My Berggren
jurist, medlemsrådgivning
juristen@svenskatecknare.se

Ola Öhlin
projektledare Konsten att delta
konstenattdelta@svenskatecknare.se