Kontakt

Kontakt till kansliet

Svenska Tecknare
Hornsgatan 103, plan 9
117 28 Stockholm
Visa karta

Telefon: 08-556 029 10

Semestertider sommaren 2021
Arvodesrådgivningen har uppehåll under juli och augusti. Den juridiska rådgivningen är stängd 5 juli–1 augusti. Kansliet har semesterstängt midsommarhelgen samt v 28–31.

Våra telefontider:
Måndagar 9.00–12.00 (juridisk rådgivning öppen)
Tisdagar 9.00–12.00
Onsdagar 13.00–16.00 (juridisk rådgivning öppen)
Torsdagar 9.00–12.00
Fredagar 9.00–12.00

Telefon till arvodesrådgivingen: 08 702 03 45 (knappval 2). Arvodesrådgivningen är öppen tisdag, onsdag och torsdag 09.00-12.00.

Svenska Tecknares sitter i Stim-huset på Södermalm tillsammans med andra bildorganisationer som Illustratörcentrum, Konstnärernas Riksorganisation och Svenska Fotografers Förbund.

Kansliet är nav för verksamheten. Här arbetar föreningens anställda och här sammanträder styrelsen. Här finns också Tecknarens redaktion.

Under coronapandemin arbetar kansliet mestadels på distans, men vi finns alltid tillgängliga på mejl eller telefon.

Är du osäker på vem du ska ställa din fråga till? Mejla: info@svenskatecknare.se

Kansli

Sandra Nolgren
verksamhetsledare
sandra@svenskatecknare.se
070-737 90 11

Foto: Jens Sethzman

Lina Lindkvist
ekonomiadministratör &
projektledare
lina@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

Mimmi Melander
administratör &
projektkoordinator
mimmi@svenskatecknare.se

Foto: Hanna Bouveng

Jenny Gustafsson
kommunikatör
jenny@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

Hanna Weiderud
kommunikatör – press & opinion
hanna@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

Marcela Contardo
förbundsjurist
marcela@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

My Berggren
jurist, medlemsrådgivning
juristen@svenskatecknare.se

Foto: Hanna Weiderud

Lisa Engström
arvodesrådgivning
arvodesradgivning
@svenskatecknare.se

08 702 03 45 (knappval 2)

Foto: Märta Thisner

Maina Arvas
chefredaktör för Tecknaren
maina@svenskatecknare.se

Foto: Jenny Gustafsson

Ola Öhlin
projektledare Konsten att delta
konstenattdelta
@svenskatecknare.se

Foto: Hanna Weiderud