Kontakt

Svenska Tecknare
Hornsgatan 103, plan 9
117 28 Stockholm
Visa karta

Telefon: 08-556 029 10  måndag och tisdag 13–16, torsdag och fredag 9–12.

Svenska Tecknare finns i Hornstull på Södermalm där vi sitter tillsammans med bildorganisationerna Illustratörcentrum, Bildkonst Upphovsrätt Sverige, Konstnärernas Riksorganisation, Sveriges Konsthantverkare och Industriformgivare, Svenska Konstnärsförbundet, och Svenska Fotografers Förbund.

Kansliet är nav och informationscentral för verksamheten. Här arbetar föreningens anställda och här sammanträder styrelsen och olika arbetsgrupper. Här finns också Tecknarens redaktion och Kolla.

Foto på Jenny Gustafsson: Johanna Wulff

Resterande bilder foto: Jenny Gustafsson

Kansli

Sofia Jerneck
förbundsdirektör
sofia@svenskatecknare.se
Tel: 070-988 46 88

Lina Lindkvist
administratör & projektledare
lina@svenskatecknare.se

Jenny Gustafsson
Tjänstledig

Kerstin Janemar
kommunikatör (vik)
kerstin@svenskatecknare.se

Sandra Åkesson
jurist
sandra@svenskatecknare.se

Maina Arvas
chefredaktör för Tecknaren
maina@svenskatecknare.se

Eva Thimgren
administratör & projektledare
eva@svenskatecknare.se

Hanna Weiderud
kommunikatör (föräldraledig)
hanna@svenskatecknare.se

Thomas Riesler
jurist
thomas@svenskatecknare.se