Kontakt

Svenska Tecknare
Hornsgatan 103, plan 9
117 28 Stockholm
Visa karta

Telefon: 08-556 029 10  måndag och tisdag 13–16, torsdag och fredag 9–12.

Svenska Tecknare finns i Hornstull på Södermalm där vi sitter tillsammans med bildorganisationerna Illustratörcentrum, Bildkonst Upphovsrätt Sverige, Konstnärernas Riksorganisation, Sveriges Konsthantverkare och Industriformgivare, Svenska Konstnärsförbundet, och Svenska Fotografers Förbund.

Kansliet är nav och informationscentral för verksamheten. Här arbetar föreningens anställda och här sammanträder styrelsen och olika arbetsgrupper. Här finns också Tecknarens redaktion och Kolla.

Foto: Jenny Gustafsson

Kansli

Sandra Åkesson
jurist och tf kanslichef
sandra@svenskatecknare.se

Sofia Jerneck
förbundsdirektör
sofia@svenskatecknare.se

Lina Lindkvist
administratör & projektledare
lina@svenskatecknare.se

Eva Thimgren
administratör & projektledare
eva@svenskatecknare.se

Jenny Gustafsson
kommunikatör
jenny@svenskatecknare.se

Thomas Riesler
jurist
thomas@svenskatecknare.se

Hanna Weiderud
kommunikatör
hanna@svenskatecknare.se

Maina Arvas
chefredaktör för Tecknaren
maina@svenskatecknare.se