Snart kommer ett nytt nummer av Tecknaren! Vi har tre releaser denna gång. Den 15 september i Stockholm, den 16 september i Malmö och den 22 september i Göteborg. Välkomna!
Stockholm den 15 september:
Vi ses från klockan 18.00 torsdagen den 15 september på restaurang Cloud Nine, på Torsgatan 1 i Stockholm, www.restaurangcloudnine.se
Anmäl dig gärna i eventet på Facebook: https://www.facebook.com/events/1737518136515234/
Malmö den 16 september:
Välkommen på kombinerad release för tidningen Tecknaren och Illustratörcentrums katalog Swedish Illustrators & Graphic Designers 2017! Vi börjar klockan 17.00 med en privat visning av Anders A:s utställning ”The least and outermost” på Moderna Museet, Ola Billgrens plats 2–4 i Malmö (45 minuter).
Därefter bjuder vi på ett glas på Boulebar på Drottningtorget 8, där katalogen och Tecknaren finns att få.
Anmäl dig på info@illustratorcentrum.se
Bokmässan i Göteborg den 22 september:
Mellan klockan 17 och 18 torsdagen den 22 september är det mingel i Svenska Tecknares monter A02:27 på Bokmässan, i kombination med release för Tecknaren nummer 4 2016 och Illustratörcentrums katalog Swedish Illustrators & Graphic Designers 2017. Dryck, snacks och umgänge.
Anmäl dig gärna i eventet på Facebook: https://www.facebook.com/events/347229325615084/
Tecknaren nr 4 2016 innehåller bland annat ett möte med 82-åriga bilderboksskaparen Anita Lobel som överlevde Förintelsen, ett reportage om hur bokförlag arbetar med bild och form, en analys av vinjetter och grafisk form i tv och film, och en essä om normkritik och delaktighet.
Omslag: Anita Lobel fotograferad av Emilia Bergmark-Jiménez. Art direction och grafisk form: Mia Degerman och Vejde Gustafsson/Spektra
Swedish Illustrators & Graphic Designers 2017 presenterar Illustratörcentrums medlemmar, över 240 kreatörer inom illustration, grafisk formgivning och animation. Omslag: illustration av Saga Bergebo, grafisk form av Sofia Scheutz och Lisa Zachrisson.