Kontakt

Svenska Tecknare
Hornsgatan 103, plan 9,
117 28 Stockholm

Telefon: 08-556 029 10  må och ons 13-16, tis, tors och fre 9-12)
Fax: 08- 556 029 19
E-post: info@svenskatecknare.se


Visa större karta

Svenska Tecknare finns i Hornstull på Södermalm där vi sitter tillsammans med bildorganisationerna Illustratörcentrum, Bildkonst Upphovsrätt Sverige, Konstnärernas Riksorganisation, Sveriges Konsthantverkare och Industriformgivare, Svenska Konstnärsförbundet, och Svenska Fotografers Förbund.

Kansliet är nav och informationscentral för verksamheten. Här arbetar föreningens anställda och här sammanträder styrelsen och olika arbetsgrupper. Här finns också Tecknarens redaktion och Kolla!

Kansli

Jenny Lindahl Persson
Jenny Lindahl Persson, verksamhetsledare
jlp@svenskatecknare.se

Emma Jarl
Emma Jarl, jurist
emma@svenskatecknare.se

ASA_svvit_liten
Åsa Anesäter, jurist
asa@svenskatecknare.se

Jenny Gustafsson
Jenny Gustafsson, kommunikatör/administratör
jenny@svenskatecknare.se

CATTIS_Svvit_liten
Catherine Jarl, kommunikatör
catherine@svenskatecknare.se

MAINA_svvit_liten
Maina Arvas, redaktör för Tecknaren
maina@svenskatecknare.se

Inga Sundell
Inga Sundell, arvodesrådgivare en dag i veckan
inga@svenskatecknare.se

Styrelse

Lennart Eng
Lennart Eng, ordförande
lennart@svenskatecknare.se

Hanna Nilsson
Hanna Nilsson
hanna@byggstudio.com

Lilian Bäckman
Lilian Bäckman
lilian.backman@lilianbackman.se

Gunna Grähs
Gunna Grähs
gunna@gunna.se

FRIDA_svvit_liten
Frida Hammar
fridahammar@itry.se

BJORN_svvit_liten
Björn Atldax
bjorn@woo.se

Mats Simons
Mats Simons
simons@simlab.se

Tyra von Zweigbergk
Tyra von Zweigbergk
tyravz@gmail.com

Karin Persson
Karin Persson
karin@mermermer.com

Foto: Johanna Wulff

Foto på Björn Atldax, Åsa Anesäter, Maina Arvas, Catherine Jarl och Frida Hammar: Jenny Gustafsson